Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lut 23, 2021 in Porady motoryzacyjne, Samochody | 0 komentarzy

SUV czy kombi – który samochód dla rodziny?

Rodziny z dziećmi zdecydowanie potrzebują dużego auta. W końcu na tylnych siedzeniach muszą zmieścić się jeszcze foteliki, a dzieci zazwyczaj w podróży potrzebują sporo rzeczy, które umilą im drogę. Nie bez znaczenia jest również pojemny bagażnik, który pozwoli zmieścić nie tylko zakupy spożywcze, ale i wózek dla malucha. Sporo osób wraz z powiększeniem rodziny zmienia auto. Co więc lepiej wybrać – SUV-a czy kombi?

Czym jest SUV?

SUV to Sport Utility Vehicle, który po polsku możemy przetłumaczyć jako połączenie auta sportowego z użytkowym. Ma sporo przestrzeni w środku, formę zbliżoną do sportowego, a dzięki zwiększonemu prześwitowi i napędowi 4×4 łatwo się nim poruszać nawet po bezdrożach. SUV sprawdzi się rodzinie, która ceni sobie pojemny bagażnik i przestrzenne wnętrze w codziennych podróżach, ale równie często wybiera się na weekendowe czy dłuższe wyjazdy, gdzie powierzchnia drogi nie jest zawsze równa. SUV nawet po takich drogach pozwoli jeździć bezpiecznie.

Przykładami SUV-a są: Dacia Duster, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Volvo XC60 czy Kia Sportage.

Czym jest kombi?

Z kolei kombi odnosi się do typu nadwozia. Samochody z tego segmentu charakteryzują się sporym bagażnikiem, a także wygodną przestrzenią, szczególnie dla pasażerów jeżdżących z tyłu. W autach kombi linia dachu jest umieszczona wyżej niż np. w sedanach, co sprawia, że na tylnej kanapie bez problemu zamontujemy dziecięce foteliki i zostanie jeszcze sporo przestrzeni nad głową.

Z kolei gdy złożymy fotele na tyle, to okaże się, że bagażnik jest na tyle duży, że spokojnie możemy w nim przewozić zakupy, bagaże, a nawet długie przedmioty przydatne np. przy remoncie.

W ofercie właściwie każdej marki samochodu mamy do wyboru modele kombi, które są tworzone na kanwie podstawowego hatchbacka.

SUV czy kombi – co lepiej wybrać?

To, czy rodzinie sprawdzi się lepiej SUV czy kombi zależy oczywiście od jej potrzeb, preferencji i sposobu korzystania z auta.

SUV-y ze względu na większą masę lepiej trzymają się drogi, kierowca siedzi wyżej, dzięki temu lepiej widzi trasę, a sama wielkość auta sprawia, że bezpieczniej jeździ się nim chociażby po autostradach. Wiele osób jest fanami designu SUV-ów, które mknąc po szosach, wyglądają naprawdę majestatycznie.

Z kolei kombi dla rodziny jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż SUV, który przez swoją większą kubaturę stawia wyższy opór powietrza i zużywa więcej paliwa. Do tego kombi oferują większą przestrzeń na bagaże.

SUV więc sprawdzi się lepiej, jeżeli często wybieramy się na dłuższe przejażdżki i zależy nam, aby podróże były bezpieczne. Z kolei kombi będzie lepszym pojazdem do poruszania się po mieście – ma równie dużo miejsca w środku, ale zdecydowanie łatwiej nim zaparkować. Ten typ nadwozia sprawdzi się również niezbyt wysokim kierowcom. W SUV-ie trudniej im obserwować drogę ze względu na to, że siedzi się o wiele wyżej.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.