Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sty 9, 2019 in Motocykle, Samochody, Skutery | 0 komentarzy

Ubezpieczenie samochodu – co wpływa na wysokość składki?

Samochód służbowy

Dlaczego opłata za OC i AC jest aż tak wysoka i skąd tak duże różnice pomiędzy poszczególnymi markami? Na cenę ubezpieczenia wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich opisujemy w poniższym artykule.

Marka i model samochodu

Ubezpieczenie OC i AC dotyczy danego samochodu, a nie kierowcy, który się nim porusza, dlatego ten sam kierowca płacić będzie różne składki dla różnych samochodów. Ubezpieczyciel na podstawie różnych danych określa ryzyko wypadku dla danego modelu. Im wyższe, tym więcej trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie.

Pojemność silnika

Pojazdy dysponujące większą mocą mogą jeździć szybciej, a wyższa prędkość oznacza też większe szkody w razie jakiekolwiek zdarzenia drogowego. Samochody o mniejszej pojemności nie powodują rozległych uszkodzeń, dlatego w ich przypadku OC i AC jest niższe.

Przebieg

Samochód, który porusza się od kilku lat po drogach możne mieć zarówno 140 tys. przejechanych kilometrów, jak i tylko 8 tys. km. Wynik zależy od zapotrzebowania właściciela na użytkownie samochodu. Jednak każda kolejna setka kilometrów wpływa na stan techniczny samochodu, dlatego mocne wyeksploatowane auta mają wyższą składkę.

Wiek kierowcy i czas posiadania uprawnień

Młodzi kierowcy wykazują większe skłonności do brawurowej jazdy. Nastolatkowi po zrobieniu prawa jazdy statystycznie jeżdżą szybciej i mniej ostrożnie. Z drugiej zaś strony takie osoby są mało doświadczone i na drodze stale popełniają błędy. Nie bez przyczyny osoby z rocznym stażem za kierownicą, bez względu na ich wiek, objęte są zaostrzonymi przepisami kodeksu ruchu drogowego. Dane wskazują, że to młody kierowca powoduje najwięcej szkód, dlatego jego ubezpieczenie będzie większe.

Miejsce zamieszkania

Korzystanie z badań statystycznych stanowi podstawę wyliczeń składek OC oraz AC. Wśród parametrów znalazło się również miejsce poruszania się danym pojazdem. Mniejsze miejscowości, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza kilku tysięcy są bezpieczniejsze dla kierowców, dlatego ich mieszkańcy mają niższe ubezpieczenie samochodu.

Status kierowcy

Wraz z upływem lat ubezpieczyciel nabiera zaufania do kierowcy i za bezszkodową jazdę oferuje zniżki. Również zmiana sytuacji rodzinnej może mieć wpływ na wysokość stawki ubezpieczenia, np. fakt przewożenia dzieci danym autem powoduje wzrost odpowiedzialności u kierowcy, który jeździ wówczas ostrożniej i wolnej.

Niemniej nie da się dokładnie wyliczyć stawki dla danego samochodu i kierowcy, bo każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe bierze pod uwagę inne parametry, a to przekłada się na bardzo różne stawki. Zaleca się sprawdzenie kilku ofert polisy i wybranie tej najdogodniejsze, gdyż cena może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od uwzględnienia poszczególnych czynników w ubezpieczeniu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.