Pages Menu
Categories Menu

Dodane w gru 17, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Zmiany dla młodych kierowców dopiero w 2017 roku

młody kierowca

Termin zapowiadanego od dawna wprowadzenia restrykcyjnych przepisów dla młodych kierowców staje się coraz bardziej odległy. Na początku mówiono i pisano o półrocznym opóźnieniu w związku z licznymi utrudnieniami przy wdrażaniu systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Nowe przepisy miały zatem obowiązywać od połowy przyszłego roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten termin zostanie przesunięty o kolejne miesiące. Jak podaje serwis moto.onet.pl, sejm jest w trakcie prac nad projektem zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego, które mają zmienić pierwotny termin wprowadzenia zmian – 4 stycznia 2016 rok – na inną datę, tj. 1 stycznia 2017 roku z powodu niemożliwości odpowiedniego przygotowania systemu CEPiK.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system, który w jednym miejscu gromadzi wszystkie dane na temat kierowcy i jego pojazdu. Aby działanie systemu było kompletne, należy przeprowadzić zmiany w 380 powiatach, kilku tysiącach stacji kontrolnych pojazdów oraz w kilku tysiącach ośrodków jazdy, donosi moto.onet.pl.

Zmienione i zaostrzone przepisy dotkną głównie młodych (stażem na kółkiem) kierowców, którzy po raz pierwszy zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdem. Dłuższy okres próbny, jazda z zielonym listkiem klonu, ograniczenia prędkości bez względu na znaki drogowe, dodatkowe godziny jazdy z zakresu doskonalenia techniki jazdy to tylko niektóre ze zbliżających się zmian. W ewidencji systemu CEPiK znajdą się także dane dotyczące doświadczonych kierowców, m.in. informacje o liczbie punktów karnych , otrzymanych karach i mandatach, badaniach technicznych, zdarzeniach związanych z ubezpieczeniem pojazdu itp.

Przesunięcie terminu wprowadzenia zaostrzonych przepisów poskutkuje opóźnieniem przy wprowadzaniu danych o kierowcach i pojazdach do centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. To zdecydowanie dobra wiadomość dla przyszłych kierowców, którzy do tej pory szturmowali szkoły jazdy, by zdążyć przed ostatecznym terminem wprowadzenia zmian.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.