Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lut 23, 2018 in Newsy, Prawo drogowe, Samochody | 1 komentarzy

Zmiany w przepisach dla kierowców

Świeżo upieczeni kierowcy zdecydowanie częściej doprowadzają do poważnych wypadków samochodowych, bo pod zdaniu wymarzonego prawka pojawia się brawurowa jazdy i nieostrożność. Z tego powodu mają zostać wprowadzone zmiany w przepisach ruchu drogowego, które m.in. wydłużą okres próbny dla młodych kierowców, aby przez pierwsze miesiące za kierownicą byli bardziej rozważni. Zmiany mają wejść w życie już 4 czerwca 2018 roku. Projekt zmiany w przepisach jest już gotowy i wszystko wskazuje na to, że zostanie wdrożony zgodnie z planowanym terminem. Dlatego też przyszli kierowcy już teraz powinni rzetelnie przygotować się do egzaminów na prawo jazdy.

Okres próbny dla młodych kierowców

Co ważne, osoby z prawem jazdy kategorii B wydanym od 4 czerwca będą objęte będą dwuletnim okresem próbnym, bez względu na to, czy to pierwsze prawo jazdy, czy zdane koleje raz po utracie uprawnień. Zaostrzenie przepisów dla młodych kierowców wiąże się również z koniecznością odbywania specjalnych szkoleń w czasie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia samochodu. Wszystko to, ma lepiej przygotować do jazdy. Obowiązkowe szkolenie dodatkowe – teoretyczne i praktyczne – dotyczyć będą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ich celem ma być nauka odpowiedniego reagowania w sytuacji zagrożenia na drodze. Teoretyczne dwugodzinne szkolenie będzie przeprowadzane w ośrodku WORD, natomiast praktyka będzie ćwiczona w ośrodku doskonalenia jazdy przez godzinę. Oba szkolenia będą płatne, ich cena może wynieść 100-200 zł i należy je odbyć najpóźniej 8 miesięcy po odebraniu prawa jazdy.

Zielony listek dla początkujących

Przez osiem miesięcy każdy młody kierować będzie mógł poruszać się tylko samochodem z symbolem zielonego liścia. Obowiązywać go będzie również w tym okresie zakaz pracy w charakterze kierowcy czy prowadzenia jakikolwiek działalności gospodarczej, polegające na prowadzeniu samochodu. Okres osiemu miesięcy to także sztywny czas na dostarczenie do starostwa dokumentów potwierdzających odbycie obowiązkowych kursów doszkalających. W innym wypadku uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte, a cały proces zdawania na prawo jazdy trzeba będzie rozpoczynać na nowo.

Ostrzejsze przepisy

Nowi kierowcy od 4 czerwca 2018 roku objęci będą dwuletnim zaostrzeniem przepisów. Dla nich w tym czasie maksymalna prędkość w obszarze zabudowany to zawsze 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym mogą poruszać się nie więcej niż 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych obowiązuje limit 100 km/h. Restrykcyjne będą również kwestie mandatów, bo zaledwie dwa wykroczenia drogowe, które wiązać się będą z wypisaniem mandatu przez funkcjonariusza policji, będą jednoznaczne z przedłużeniem okresu próbnego o następne dwa lata. A młody kierowca będzie musiał przejść badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Natomiast jedno przestępstwo drogowe bądź trzy wykroczenia skutkować będą utratą prawa jazdy i ponownym odbywaniem kursu.

Tagi:

1 komentarz

  1. oj bardzo wiele się zmienia co roku, zazwyczaj kierowcy nie nadążają.. pracuję w warsztacie i wielokrotnie spotykam się z tym że ludzie nawet nie wiedzą o tym co jest nowe w ustawie, dramat
    sam specjalizuje siee w hakach holowniczych i też co rok są nowe przepisy, dlatego lepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.