Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sty 16, 2020 in Newsy, Prawo drogowe | 0 komentarzy

Zmiany w przepisach drogowych – jazda na suwak i korytarz życia

W 2019 roku pojawiły się kolejne istotne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Dotyczą one tzw. jazdy na suwak oraz tworzenia korytarza życia. Do tej pory była to jedynie kwestia zachowania odpowiedniej kultury na drodze. Od teraz przepuszczanie karetki i samochodów włączających się w ruch podczas zwężeń jezdni, będzie obowiązkowe.

Nowelizacja ustawy – po co?

Sejm uznał, że konieczna jest nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. 6 grudnia 2019 to dzień, w którym nowe przepisy weszły w życie. Decyzja wynikała z potrzeby usprawnienia ruchu ulicznego i troski o ludzkie życie. Karetka jadąca na sygnale do potrzebującego musi mieć bezdyskusyjne pierwszeństwo, aby znaleźć się przy nim jak najszybciej. Dzięki jeździe na suwak natomiast przestaną się tworzyć ogromne korki i zatory na zwężeniach.

Jazda na suwak – na czym polega?

Jeżeli droga, przykładowo, trzypasmowa jest w remoncie i pozostaje do dyspozycji tylko jeden z pasów ruchu, wówczas należy zastosować jazdę na suwak. Zakładając, że zwężane są pasy po prawej i po lewej stronie, a środkowy zostaje w użytku, to osoby nim jadące muszą ustępować pierwszeństwa. Kolejność jest następująca – kierowca ze środkowego pasa musi wpuścić przed siebie najpierw kierowcę z prawego pasa, a następnie kierowcę z lewego pasa. Dopiero wówczas może jechać dalej. Bardzo istotne jest jednak, że zasada suwaka powinna być wykorzystywana dopiero wtedy, gdy kierowcy dojadą do końca pasa, czyli do momentu, w który zaczyna się on zwężać.

Jazda na suwak ma umożliwić wszystkim sprawne pokonanie zwężenia i ustabilizować ruch na wszystkich pasach. Ma to na celu zapobiec sytuacji, w której auta będące na środkowym pasie jadą a dwa pozostałe pasy się korkują. Samochody, w razie utrudnień w ruchu, powinny zmieniać pasy pojedynczo. Jazda ma odbywać się w sposób naprzemienny.

Przepuszczanie karetki – jak ma się odbywać?

Każdy kierowca powinien przepuszczać karetkę pogotowia jadącą na sygnale. Do tej pory odbywało się to na zasadzie własnego sumienia, jednak okazało się, że dla niektórych kierowców nie jest to wystarczające. Od teraz kierowcy muszą ustępować ambulansom jadącym do potrzebujących. Powinno się to odbywać sprawnie, a zatem w ustawie został określony sposób tworzenia korytarza życia. Wygląda on następująco:

  • kierowcy poruszający się po jednopasmowej jezdni muszą zjechać maksymalnie w prawo, pozostawiając jednak miejsce na ewentualne manewrowanie,
  • kierowcy poruszający się po dwupasmowej, jadący prawym pasem muszą zjechać w prawo, lewym – w lewo.
  • kierowcy poruszający się po trzypasmowej jezdni, jadący prawym pasem muszą zjechać w prawo, lewym pasem muszą zjechać w lewo, natomiast środkowym pasem muszą ustawić swoje samochody możliwie najbliżej którejś krawędzi.

 

Jak wysokie będą kary?

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów kierowca może zapłacić nawet do 500 złotych mandatu. Jest to maksymalna kwota jaką zapłacą za tego rodzaju przewinienie. Minimalny mandat za nie przepuszczenie karetki oraz nie stosowanie jazdy na suwak wynieść może natomiast 50 złotych.

Nowelizacja ustawy była potrzebna. Dziwi jednak fakt, że zmiana wprowadzona została dopiero teraz. W innych krajach Europy obowiązek tworzenia korytarza życia pojawił się już jakiś czas temu. Na szczęście od 6 grudnia 2019 roku również w Polsce przestała to być kwestia sumienia kierowców i zaczęły obowiązywać odpowiednie przepisy.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.