Pages Menu
Categories Menu

Dodane w kw. 25, 2022 in Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Coraz drożej na motoryzacyjnym rynku wtórnym

Widok z góry na praking samochodowy

Rynek motoryzacyjny przeżywa w ostatnim czasie spory kryzys. Znacząco obniżyła się liczba ofert sprzedaży samochodów używanych, a jeśli już takowe się pojawią, ich ceny zwalają z nóg. Czynników, które oddziałują na ten stan rzeczy jest wiele. Pośród nich m.in. pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie oraz szalejąca w Europie inflacja.

Motoryzacyjny rynek wtórny

Jak podaje portal autobaza.pl, w pierwszym kwartale tego roku na rynku pojawiło się o 20% mniej samochodów używanych niż w analogicznym okresie przed pandemicznym sięgającym 2019 roku.

Używane auta są coraz droższe, a nowych produkuje się coraz mniej. Spadek ich liczby wiąże się przede wszystkim ze wzrostem cen. Jak podaje autobaza.pl, od stycznia do marca 2022 roku o ok. 33% powiększyła się liczba ofert używanych pojazdów, których cena przekraczała 100 tys. złotych. Tych z przedziału 50 – 100 tys. złotych było na rynku więcej o 16%.

Problemy branży motoryzacyjnej

Eksperci są zgodni, że rynek motoryzacyjny boryka się w ostatnich latach z ogromnymi problemami. Najpoważniejszym z nich jest zerwanie wielu globalnych łańcuchów dostaw części potrzebnych do produkcji nowych pojazdów. Kłopot z dostawami pojawił się na przełomie 2019 i 2020 roku, czyli dokładnie w czasie wybuchu pandemii koronawirusa na świecie. Obecnie czynnikiem spowalniającym produkcję wielu znanych marek samochodowych jest wojna za naszą wschodnią granicą. Ukraina jest bardzo istotnym graczem na rynku motoryzacyjnym. Wiele półprzewodników powstaje właśnie tam, a bez nich praca na halach produkcyjnych musi zostać wstrzymana.

Samochody elektryczne przyszłością polskich kierowców

W związku z brakiem nowych samochodów, osoby które byłoby na nie stać, przerzucają się na ich używane wersje. Jednak ich też na rynku nie jest zbyt wiele, co wiąże się z wysokimi cenami. To prowadzi do tego, że popyt zdecydowanie przewyższa podaż i spirala wzrostu cen bezustannie się nakręca. Mimo to niektóre zebrane dane przez serwis autobaza.pl przynoszą pozytywne wiadomości. W Polsce rośnie liczba ofert wśród samochodów hybrydowych i elektrycznych. Liczba ofert sprzedażowych tych aut w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wzrosła o 53%, porównując ten sam okres w poprzednim roku. Może się to wiązać z rosnącymi cenami paliw oraz coraz częstszym wprowadzaniem zakazu wjazdu do centrów polskich miast samochodami z napędem diesla. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podaje, że na początku 2022 roku w naszym kraju kierowcy mogli skorzystać z 3893 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Liczba takich miejsc rośnie w Polsce z każdym kolejnym rokiem.

Dostępność samochodów używanych na rynku

Na wtórnym rynku samochodowym Polacy najczęściej kupują pojazdy marki Opel, który nieznacznie wyprzedza w tym aspekcie Volkswagena, lidera tego zestawienia sprzed roku. Poza tymi dwiema markami, największą dostępnością cieszy się amerykański Ford i francuski Renault. Pierwszą piątkę rankingu zamyka bardzo popularne w Polsce, niemieckie Audi.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.